10.—12. 8. 2018
centrum města

I letos se můžete těšit na buskingovou část festivalu Maraton hudby v netradičním pojetí Kateřiny Šedé! Zažijete již druhý ročník ojedinělého bezuličního festivalu, který se navíc spojí s 9. Mezinárodním setkáním flašinetářů!

A jak takový bezuliční festival vypadá?

Hudebníci buskují na překvapivých místech v centru města, aniž by byli v přímém kontaktu s ulicí, navíc centrem města zazní i nečekané hudební nástroje, kterými nebudou jen flašinety, ale např. i PVC trubky, popelníky nebo vlastní tělo. Ze zahraničních buskerů přivítáme Roba Falsiniho (Anglie), El-Lorena (Itálie), ILHAAM (Francie), Mario Parizka (Rakousko) či Underground Funk Orchestra (Maďarsko), z českých účinkujících se můžete těšit např. na Petra Vášu, Muchu a další. Z flašinetářů dorazí manželé Christa a Kurt Hohnhäuserovi (Německo), Flavio Pedrazzini (Itálie), Mariana a Tomáš Plaszky (Slovensko), český Jan Bondra s pejskem Tomíčkem a mnoho dalších.

Harmonogram

BUSKING
16:00—17:30
18:30—20:00

BUSKING + 9. Mezinárodní setkání flašinetářů
10:00—12:00
15:00 Společné slavnostní zahájení
15:00—20:00

9. Mezinárodní setkání flašinetářů
14:00—17:00
19:00 Závěrečný koncert v Červeném kostele

Rob Falsini (UK)

Rob Falsini je skladatel a zpěvák proslulý svým pouličním hraním po celém světě. Video, kde Rob živě zpívá Chasing Cars, co se v roce 2014 dostalo na web a téměř okamžitě zaznamenalo přes 3 miliony zhlédnutí.

El-Loren (IT)

El-Loren je unikátní busker, který ke svému hraní využívá vše od PVC trubek, lahví, pánví až po zvonků na kola a popelníky. El-Loren se inspiruje elektronickou hudbou, ale také styly jako je hip-hop a funk.

ILHAAM (FR)

ILHAAM je projektem, který vznikl díky setkání za mír mezi Izraelem a Palestinou. Dvojice Nina a Omri kombinuje prvky popu s minimalistickou elektronikou a beatboxem. Inspiraci nacházejí v umělcích, jako jsou Pink Floyd, Bjork či Camille.

Mario Parizek (AU)

Mario Parizek je známý především díky svým fenomenálním dovednostem na kytaru. Vedle buskingu po celé Evropě, spolupracuje s rakouskými či německými orchestry. Od elektronické hudby po klasiku – pokud jde o hudební žánry, pro Mario Parizka neexistují hranice.

Underground Funk Orchestra (HU)

+

9. Mezinárodní setkání flašinetářů.

Jan Bondra a pejsek Tomíček (ČR)

Prezident sekce Flašinety a mechanické hrací stroje při Kruhu přátel Technického muzea v Brně, flašinetář, sběratel, restaurátor mechanických hracích strojů. V letošním roce přijede poprvé s nově restaurovaným velkým jarmarečním flašinetem na záznamové pásy, který bude situovaný na Moravském náměstí vedle kostela sv. Tomáše.

Christa a Kurt Hohnhäuserovi (DE)

Manželé flašinetáři, kteří pořádají každoroční setkání flašinetářů a buskerů v Berlíně, kde jsou zástupci ze všech kontinentů. V rámci Festivalu se uskutečňuje vyhlášený slavnostní pochod po známé Postdamerstrasse a budou se v Brně prezentovat historickými flašinety – nástroji jako BacigalupoBarrel Organ z roku 1920 a 31 RaffinNote Organ z roku 1983.

Flavio Pedrazzini (IT)

Flašinetář, hudebník a mechanik, který spolu se svými přáteli ve skupině Organo di Barberia Musicalia, Cesena sestavuje zařízení pro digitalizaci hudebních záznamových pásů různých mechanických hracích strojů, jako jsou pianoly, orchestriony a flašinety.

Mariana a Tomáš Plaszky (SK)

Manželé Mariana Tomáš Plaszkyjsou nejen vášnivými flašinetáři, ale jsou rovněž vodiči marionet a herci Divadla v kufri v Košicích.

Muzejní maringotka (ČR)

Muzejní maringotka je volné sdružení amatérů a profesionálů zajímajících se o tradiční lidové loutkářství a loutkoherectví. Je to divadelní ochotnická skupina, která se zrodila začátkem 70. let 20. století z entusiasmu muzejníků a několika spolupracovníků Moravského zemského muzea, aby „přivedla zpět na scénu“ loutky dávných marionetářů, uložené ve sbírce muzea. Na počátku stálo uvedení loutkové hry „Don Šajn“ z tradičního loutkářského repertoáru v červnu 1970 v Moravském muzeu v Brně, které pak bylo mnohokrát variováno a reprízováno.

Rastislav Tepina Rastko (SLO)

Prezident Evropské asociace flašinetářů. Herec a flašinetář společnosti GUD Kranjski komedijanti Kranj, Slovinsko.

Joachim Petchat (DE)

Prezident flašinetářského německého spolku Club Deutscher Drehorgelfeunde (CDD), který sdružuje cca 700 členů. Klub vydává periodický časopis a pořádá velká mezinárodní setkání flašinetářů. Během letní sezony je každý víkend v německých zemích pořádaný nějaký festival či setkání a flašinetářství je velice populární koníček. Existují současní výrobci flašinetů, záznamových pásů s písněmi, doplňků a kostýmů.