12. 8. 2017
hrad Špilberk
od 13:30

V rámci Martonu hudby dostanete i pořádnou nálož balkánských rytmů. Na krásném nádvoří hradu Špilberk a v přilehlých zákoutích začneme již po obědě a skončíme za svítání – už jsme s kastelánem domluvení – žádný strach! Co jsme si připravili? Bude to neskutečně energické a veselé zároveň. Protančíte svoje střevíce, to se vsadíme!

Dubioza Kolektiv (Bosna; balkan-ska-punk-reggae)
Russkaja (Rakousko; russian-turbo-polka)
Bohemian Betyars (Maďarsko; speed-folk-punk)
Circus Brothers (Česko; balkan-ska)
MALALATA (Slovensko; balkan-gypsy-reggae)

A nebude to jenom o hudbě. Pracujeme na vymazleném doprovodném programu pro děti, puberťáky, dospěláky i babičky a dědečky. Na místě se samozřejmě postaráme o dostatek dobrého jídla a pití.

Kapacita celého festivalu je stanovena na 2 500 lidí tak, abychom vytvořili společně perfektní atmosféru, ale zároveň jste se necítili jako sardinky v konzervě.

Vedle hudebních vystoupení Vám nabídneme i bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Postavy mimů doprovázející celý průběh festivalu, ohnivá show, výroba placek s vlastním motivem či fotkou a mnoho dalšího vám zaručí zábavu po celý den v přestávkách mezi jednotlivými vystoupeními. Dále pro vás bude připravený balkánský minifood festival, na kterém můžete okusit skvelé balkánské speciality.

11. – 13. 8. 2017
areál Hněvkovského
od 18:00

Zapomeňte na unavené velbloudy a smutné augusty, do města Brna přijíždí NOVÝ CIRKUS! V jeho šapitó se divákům naskytne podívaná dosud nepředstavitelných dimenzí: zcela dokonalý fyzický projev umělců, kteří v sobě spojují vrcholné artisty, herce i tanečníky, je umocněný hudbou, světelnými efekty, projekcí a fantastickými kostýmy. Excelentní francouzsko-belgický soubor Collectif Malunés na brněnský Maraton přiveze již téměř kultovní pohádkové představení „Šťastně až navěky“, ve které sedm umělců nového cirkusu doprovázených živou hudbou překonává hranice schopností lidského těla a popírá platnost fyzikálních zákonů.

Je jich sedm, stejně jako Sněhurčiných trpaslíků, a rádi by ve svém šapitó shromáždili všechny princezny! K tomu je tu začarovaný les, malá mořská víla, Jeníček a Mařenka, Červená Karkulka, 18 otrávených jablíček, zkrátka celá pohádková říše.

Malunés vyprávějí svůj fantasticky popletený pohádkový příběh, ve kterém princezny nesnášejí škrtící róby, vlci jsou terorizováni, princové umírají vyčerpáním, ale především jsou všichni svrchovanými cirkusovými umělci, nad jejichž odvahou, přesností a schopnostmi zůstává rozum stát. Ne náhodou má soubor ve svém názvu slovo „collectif“; jak zmiňují ve své programové vizi, v dnešním individualistickém světě se Malunés rozhodli důvěřovat staletími prověřené síle kolektivu a vytvářet tak „bohaté, svěží, poctivé, dojemné, legrační, absurdní a neobvyklé podívané“.

Vhodné pro děti od 8 let. Prosíme, respektujte věkové doporučení.

Délka 80 minut

Pod garancí festivalu Letní Letná.

11. 8. 2017
Sono Centrum
od 19:30

Jazzový maraton v Sonocentru musíte vidět. Nabídne totiž pohled do současnosti žánru. Program zahájí domácí – kvarteto Viléma Spilky s projektem jazzových remakeů hitů populárního písničkáře Jana Nedvěda. Vystřídá je krása hudební i lidská ztělesněná pianistkou a zpěvačkou Beatou Hlavenkovou a cellistkou a vokalistkou Dorotou Barovou, jejichž exkluzivní spojení vzniká na objednávku Maratonu hudby. Největší hvězdy přijdou na konec – Shai Maestro trio je Brňanům dobře známo a vždy vítáno, ale fantastickou novou desku Stone Skipper ještě v Brně nezahrálo.

Těšte se: bývalý spoluhráč kultovního Avishaie Cohena je ve skvělé formě skladatelské i interpretační. O nadupaný závěr se postará francouzský saxofonista Guillaume Perret, nedávný objev festivalu Colours of Ostrava. Perret sám, obklopen krabičkami a samplery, předvede, kolik skvělé hudby je schopen vyprodukovat jeden saxofonista…

13. 8. 2017
Reduta, ALFA pasáž,
Jezuitský kostel, hrad Špilberk
od 11:00

Do klasického hávu se Maraton obleče na celou neděli. Budete-li po dvou maratonských dnech už znavení, určitě přijďte dopoledne do Reduty nasát trochu energie od nevyčerpatelné muzikantky, pedagožky a dramaturgyně Barbary Marie Willi a jejích hudebních přátel. Občerstveni pak zamiřte do pasáže Alfa na velice oblíbenou Pianoštafetu, při které můžete předvést své vlastní klavírní umění: uvede vás generální ředitel České filharmonie David Mareček a tleská se i za Halí, belí! Nebo si jen poslechnete preludování ostatních účastníků, mezi nimiž nebudou chybět ani skutečná klavírní esa.

Maraton si pořádně užije i 3483 píšťal skvostného královského nástroje v Jezuitském kostele; publiku se tam představí řada špičkových varhaníků v čele s legendární profesorkou Alenou Veselou v programu nazvaném Nekonečné varhany. Večer se pak připravte na hradní finále: průzračný soprán Simony Šaturové doprovodí Filharmonie Brno pod taktovkou vycházející dirigentské hvězdy Łukasze Borowicze. Maraton hudby Brno 2017 doběhne do cíle poháněn silnou italskou operní čtyřkou Rossini – Verdi – Bellini – Donizetti a plynule své příznivce předá do spolehlivé péče MHF Špilberk.

VSTUP ZDARMA

12. 8. 2017

12:00-19:30
Moravské náměstí

V sobotu odpoledne se přesvědčíte o tom, že Brno je nejaktivněji folklorně žijící tuzemské město, ve kterém působí nejen desítky moravských folklorních souborů, ale také řada velice populárních kapel hrajících lidovou hudbu jiných národů: na Moravském náměstí se od 12:00 do 18:50 vystřídají cimbálovky Pajtáš, Kyničan a Polana, postfolklorní kapela Ponk, řeckou hudbu zahraje kapela Jannis Moras & Banda, makedonský etnofolk skupina Livada a nakonec nastoupí Musica Balkanika se žhavými balkánskými rytmy.

Večer bude pokračovat ve 20:00 v Huse na provázku dvěma skutečně exkluzivními čísly: horňácká muzika Petra Mičky je mezi zavedenými muzikami svou osobitostí a syrovostí zjevením v nejlepším slova smyslu. Finále maratonské folklorní sekce obstará strážnická cimbálová muzika Danaj, která přiveze již téměř kultovní multimediální projekt Písničky z malířovy palety s obrazy Joži Uprky, dědečka cimbalistky souboru. A jako každý správný folklorní večer bude i tento zakončen besedou u cimbálu.
VSTUP NA VŠECHNY PRODUKCE ZDARMA

VSTUP ZDARMA

11. 8. 2017
16:00-20:00

12. 8. 2017
14:00-20:00
centrum města

Letošní busking na Maraton hudby Brno zažijete v netradičním pojetí Kateřiny Šedé, která připravila první bezuliční festival. Chcete zjistit, jak takové vystoupení vypadá? 11.–12. srpna budete mít jedinečnou příležitost! Uvidíte a uslyšíte řadu unikátních hudebníků, kteří vystoupí na nečekaných místech v centru Brna, aniž by byli v přímém kontaktu s ulicí.

Buskovat se bude totiž na balkonech, v autech, na koupališti U Stopaře nebo třeba při přecházení silnice. Navíc se můžete těšit na zahraniční hvězdy, jako jsou Groove OnkelsStephen Paul TaylorSteve Aruni a mnoho dalších.

11. – 13. 8. 2017
hrad Špilberk

Do České republiky se po roce vrací Ritchie Blackmore se svým projektem Blackmore’s night.

„Středověké nálady a cikánské tanečnice… sklenice medoviny… píseň nebo dvě… plápolající oheň v krbu… srdečná obsluha… jíst, pít a být šťastný… jak rychle plyne čas do minulosti… v dobré společnosti… “

Ve spolupráci s Glanc, s.r.o.

11. – 13. 8. 2017
Moravské náměstí, bývalá káznice Cejl

Festival s třináctiletou tradicí zahájí v pátek 11. srpna koncert kapely Veroničin Band na Moravském náměstí.

O den později se diváci mohou vydat do bývalé káznice na Cejlu. Tam se představí „Divadlo II. pád“ se svým úspěšným představením nazvaným Městečko Palermo.

V neděli 13. srpna, opět na Moravském náměstí, čeká na děti i dospělé karneval. Všichni se mohou těšit na koncert skupiny BomBarďák, kterou tvoří Jiří Jelínek, Michal Dalecký a Filip Nebřenský. Kromě nich se na pódiu objeví i kouzelník Mišuge, klaun Čiko nebo DJ Laich. Součástí karnevalu bude i balónkování, malování na obličej a výroba masek. V průběhu odpoledne vystoupí také V. O. S. A. Theatre, jeden z nejvýraznějších reprezentantů českého pouličního divadla, který sklízí velké úspěchy i v zahraničí. Skupina akrobatů a performerů přiveze balón o průměru 6 a půl metru, k jehož naplnění je potřeba 165 m3 helia, což odpovídá asi 14 tisícům balónků. Balón, pod nímž bude zavěšená akrobatka, se může vznést až do čtyřicetimetrové výšky. Představení se odehraje na Moravském náměstí.